Konstrüksiyon

Konstrüksiyon

Güneş enerjisi tesislerinde, panel ve inverterden sonra belki de en önemli üçüncü ekipmanı konstrüksiyon yani metal taşıyıcı sistemler oluşturuyor. Onları özellikle geniş düzlüklere kurulmuş, MW’lar düzeyinde elektrik üreten panellerin altında görürüz. Bunlar ne kadar sağlamsa tesisiniz de o kadar sağlamdır diyebiliriz.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi yapan ve günümüzün en son teknolojisi olan, Fotovoltaik santraller, tüm elektrik santrallerinin olduğu gibi öncelikle statik özelliklerine göre bir değişik zeminler üzerine oturmaktadır. Güneş Enerjisi tesisinizin uzun ömürlü olması için, yapılacak olan fotovoltaik santralin üzerine oturacağı zemin ile ilgili çok önemli yapılması gereken statik hesaplar bulunmaktadır. Konstrüksiyon yapısı açısından, fotovoltaik santralleri çatı üzeri ve zemine monte santraller olarak 2’ye ayırmak mümkündür. Güneş enerjisi santrali kurulumu ve elektriksel tasarımın da öncesinde, statik tasarım çok önemlidir.

Burada Güneş Enerjisi santralinin konstrüksiyonu hangi tip için olursa olsun;
TS 498 yapı elemanlarının boyutlandırılmasında alınacak yüklerin hesap değerleri
TS 500 betonarme yapıların tasarım ve yapım kuralları Beton Temelli Konstrüksiyon Yapıları için; standartlarına uymak durumundadır. İster çatı üzeri ister zemine monte olsun, alacağınız güneş enerjisinden projenizin statik hesaplarının da bu standartlar dahilinde yapılıp yapılmadığı muhakkak kontrol edilmelidir.